...
. . . sau locuri in care iti regasesti ganduri demult pierdute. Locuri in care sufletul ti-e zapada, iar mintea piatra.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgDIYWM_RKfPk6PV9TPMIHQyN3Z36E8p1XqdVCp6E0JBDI-QAC0F-8FP46geDbqQ2TwKxfrZjyLVqTpzERZQwvUQpwR2lfuT18wFyGRW-3VHcFx2c32trbUxyIZHBAZ70X_wSIQxmMpbZHm/s400/P1130439_1000.jpg)
N-as putea trai in astfel de locuri. N-as putea trai doar cu ganduri. Zapada s-ar topi si ea. Si pana la urma de ce sa traiesc tot timpul cu speranta ca dincolo de ceata e o alta poiana, plina de vegetatie si fauna, cand poate fi o prapastie ucigatoare, sau o poteca fara destinatie?
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjoiyPDzF8WP6846hdh64lJOHS4J-lF-rDKfbsjBmr5KZN0SluW8C4Xgm2vGA04O6elP0fUtveC8ZeJnSCrWMjgbN8LVlZ9tMs-qQqxgKMUUO8ThcsS_1VZu6JSfSCNEAFoLvh-X5JR2RIY/s400/P1130436_800.jpg)
As putea insa sa vizitez astfel de locuri, la nesfarsit. As putea sa risc, infruntand ceata si mist.erul din spatele ei. As putea sa ma eliberez de ignoranta cu care-mi tratez gandurile in padurile de beton in care traim.
Vreau doar un moment de liniste in care timpul sa fie la picioarele mele. Gandurile sa-mi fie slujitori, iar eu . . . stapanul lumii mele.
Imagini din Muntii Retezat
25.octombrie.2008